Szkielet drewniany

Konstrukcja szkieletowa

ściana nośna

W wersji wykończenia MINI dom jest zbudowany z wysokiej jakości drewna świerkowego klasy C24. Głównie są to belki o rozmiarach 45x145 lub 45x220 czterostronnie strugane i frezowane. Drewno jest wysuszone go około 17% wilgotności. Taka jakość drewna zwiększa jego walory ognioodpornościowe oraz żywotność całej konstrukcji. Szczegółowy przekrój ściany przedstawiliśmy na rysunku obok. Pomiędzy belkami umieszczamy wełnę mineralną o grubości 15cm, a na zewnątrz 10cm stryropianu elewacyjnego, ryflowanego. Od wewnątrz przeważnie stosujemy podwójną płytę karton-gips, z czego jedna z nich ma właściwości ognioodporne.

 

Drewno C24

To znakomity materiał do budowy domu. Żywotność domów drewnianych sięga setek lat. Oczywiście bardzo ważnym jest jego dobra jakość ale również zabezpieczenie przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Drewno to charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz średnią twardością. Dzięki suszeniu komorowemu (około 60°C), drewno to uzyskuje bardzo małą wilgotność kształtującą się w przedziale 16% (+/- 2%).

 

Styropian ryflowany

to płyty styropianowe ze specjalnie wyciętymi (ryflowanymi) rowkami, przez które swobodnie przemieszcza się powietrze. Wycięcia mają głębokość ok. 1 cm, a ich łączna powierzchnia jest większa od powierzchni gładkiej. Takie rozwiązanie zapewnia w konstrukcjach szkieletowych, oprócz doskonałej izolacji cieplnej, wentylację przestrzeni pomiędzy warstwą izolacji a płytami poszycia. Zapobiega to utrzymywaniu się wilgoci i umożliwia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz

 

Izolacja akustyczna

Dzięki zastosowaniu podwójnej płyty GK, w tym jednej ognioodpornej, można uzyskać parametry izolacyjne dla ochrony przed dźwiękiem, jakie w konstrukcji z cegły czy bloczków betonowych byłyby możliwe do uzyskania jedynie przy zastosowaniu większej ich masy, co w praktyce oznacza zwiększenie grubości ściany. Zwiększenie izolacyjności akustycznej systemów suchej zabudowy osiąga się również przez odpowiedni dobór grubości wypełnienia ściany konstrukcyjnej (zwykle wełna mineralna).

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu.

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

rozumiem