Fundamenty
Projektowane posadowienie budynku należy zweryfikować pod kątem obciążenia lekką konstrukcją szkieletową. Posadowienie budynku należy wykonać zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Budynki o drewnianej konstrukcji szkieletowej mogą być posadowione:
- na płycie betonowej (na gruncie bądź płycie akumulacyjnej) lub stanowiącej strop nad piwnicą,
- na stropie drewnianym opartym na ścianach fundamentowych.
1. Płyta betonowa
Płytę betonową należy wykonać zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, z uwzględnieniem warstw izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Powierzchnię płyty fundamentowej należy wykonywać z zachowaniem poziomu na całej powierzchni płyty.
Izolacyjność podłogi na gruncie i stropu nad piwnicą określa [1].
Dopuszczane odchyłki posadowienia płyty fundamentowej podano w tabeli poniżej. Fundamenty powinny spełniać wymagania podane w [2-18].
Tabela 5. Dopuszczalne odchyłki posadowienia budynku
Opis odchyłki |
Wartość odchyłki [mm] |
Odchylenie poziomu fundamentu lub poziomu ścian fundamentowych w stosunku do poziomu projektowanego: - +/-1/300 drugości fundamentu lub sciany, lecz nie więcej niż - odchylenie osi sciany fundamentowej w planie |
10 +/-10 |
2. Strop drewniany
Strop drewniany należy wykonać zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, z uwzględnieniem warstw izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Strop drewniany opiera się na koronie ścian fundamentowych. Koronę ścian fundamentowych należy wykonać z zachowaniem poziomu na obwodzie ścian fundamentowych. Dopuszczane odchyłki na obwodzie korony ścian fundamentowych podano w tabeli powyżej. Powierzchnię stropu drewnianego należy wykonywać z zachowaniem poziomu na całej powierzchni stropu. Wymagania w tym zakresie przedstawiono w artykule. Strop nad przestrzenią podpodłogową lub piwnicą. Izolacyjność stropu nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podpodłogowymi określa [1]. Budynek należy posadowić na takim poziomie, który zapewni ochronę okładziny elewacyjnej i konstrukcji budynku przed rozpryskującymi się kroplami deszczu oraz zalegającymi zaspami. Minimalna odległość od gruntu do dolnej krawędzi elewacji nie może być mniejsza niż:
- 20 cm - dla budynków z drewnianą okładziną elewacyjną lub elewacją w tynku na warstwie izolacyjnej,
- 15 cm - dla budynków posiadających elewację z cegły ceramicznej.
Bibliografia:
1) Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 21 lipca 2013 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunkow technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2013, poz. 926).
2) WTWiORB, część A: Roboty ziemne i konstrukcyjne, zeszyt 5. Konstrukcje betonowe i zelbetowę