Instalacja w stanie deweloperskim
Projekt budowlany instalacji elektrycznej dla domu jednorodzinnego
Projekt został wykonany zgodzie z wymaganiami obiektu, Prawa Budowlanego i Polskich Norm, w szczególności zgodnie z PN-HD 60364 „Instalacje elektryczne niskiego napięcia" i Warunków Technicznych zawartych w Ustawach i Rozporządzeniach.
1. ZAKRES OPRACOWANIA
Opracowanie zawiera rozwiązanie techniczne instalacji elektrycznej dla domu jednorodzinnego. Opracowaniu podlegają:
• tablica elektryczna TE,
• instalacja oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego,
• instalacja gniazd wtykowych ogólnego przeznaczenia,
• instalacja odgromowa,
• ochrona od porażeń prądem elektrycznym,
• instalacja wyrównująca potencjały,
• ochrona przeciwpożarowa,
• ochrona przeciwprzepięciowa.
2. ZASILANIE OBIEKTU I POMIAR ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Budynek zostanie zasilony zgodnie z Warunkami Przyłączenia, wydanymi przez Zakład Energetyczny (ZE). W zależności od lokalizacji budynku ZE może zadysponować n/w sposoby doprowadzenia energii elektrycznej:
• zasilanie linią kablową od skrzynki złącza kablowego „ZK",
• zasilanie linią kablową od słupa w linii napowietrznej,
• zasilanie z linii napowietrznej przyłączem napowietrznym.
W wydanych Warunkach Przyłączenia ZE również określi lokalizację licznika pomiarowego do rozliczania zużycia energii elektrycznej:
• w skrzynce licznikowej „SL", zlokalizowanego w linii ogrodzenia posesji, nad złączem kablowym.
• w tablicy licznikowej „TL" instalowanej w budynku odbiorcy.
Niniejsze opracowanie zakłada pierwszą z wymienionych lokalizacji licznika. Opracowanie nie zawiera rozwiązania technicznego przyłącza wraz z układem pomiarowym. Opracowanie tej dokumentacji należy zlecić projektantowi, po otrzymaniu Warunków Przyłączeniowych.
3. TABLICA ELEKTRYCZNA „TE"
Do rozprowadzenia energii elektrycznej na obszarze budynku, zaprojektowano tablicę elektryczną „TE”.
Z tablicy elektrycznej „TE” wyprowadzone zostaną obwody zasilające odbiorniki elektryczne znajdujące się zarówno w budynku jak i na zewnątrz - oświetlenie wejścia, ogrodu, ewentualnie zasilanie bramy wjazdowej itp.
W tablicy została zaprojektowana aparatura zabezpieczająca obwody w postaci wyłączników nadmiarowych, wyposażonych w człon przeciążeniowy oraz elektromagnetyczny nadmiarowy, zabezpieczający przed zwarciami. Dodatkowo obwody zabezpieczają wyłączniki przeciwporażeniowe rożnicowoprądowe, wyposażone w człon czułościowy Al=30mA zabezpieczające przed porażeniem prądem elektrycznym domowników użytkujących urządzenia elektryczne.
Wyłączniki te spełniają również rolę ochrony przeciwpożarowej.
Dodatkowo tablica została wyposażona w ochronniki przepięciowe zabezpieczające domową sieć elektryczną przed niebezpiecznym w skutkach oddziaływaniem fali przepięciowej pochodzącej od wyładowań atmosferycznych lub łączeniowych.
4. INSTALACJA OŚWIETLENIA WEWNĘTRZNEGO I ZEWNĘTRZNEGO
Instalację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, należy wykonać podtynkowo.
Przewody YDYżo 3(4)xl,5mm2 układać pod tynkiem.
Wszystkie przewody elektryczne w izolacji PCV na napięcie lkV.
Osprzęt elektroinstalacyjny (łączniki oświetleniowe, puszki) w wykonaniu podtynkowym. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, pomieszczenie gospodarcze, taras również w pomieszczeniach z przewodzącą podłogą (terakota, cement itp.) cały osprzęt w wykonaniu szczelnym, hermetycznym o stopniu szczelności IP44.
Łączniki oświetleniowe instalować na wysokości h = 1,3-5-1,4 m od podłoża.
5. INSTALACJA GNIAZD WTYKOWYCH
Instalację gniazd wtykowych, należy wykonać podtynkowo.
Przewody YDYżo 3x2,5mm2 układać pod tynkiem.
Wszystkie przewody elektryczne w izolacji PCV na napięcie lkV.
Osprzęt elektroinstalacyjny (gniazdka wtykowe, puszki) w wykonaniu podtynkowym. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, pomieszczenie gospodarcze oraz taras cały osprzęt w wykonaniu szczelnym, hermetycznym o stopniu szczelności IP44.
Wszystkie gniazdka wtykowe jednofazowe wyposażone w zestyk ochronny (bolec uziemiający).
Należy szczególną uwagę zwrócić przy instalowaniu gniazd wtykowych w łazienkach wyposażonych w wannę lub brodzik. Nie wolno instalować osprzętu elektroinstalacyjnego w pierwszej i zerowej strefie ochronnej.
W pokojach należy instalować gniazdka wtykowe podwójne.
Wysokość od podłoża instalowanego osprzętu:
• pokoje, hall, przedpokój: gniazda wtykowe h = 0,3 m
• kuchnia, łazienka, pom. gospodarcze: gniazda wtykowe h = 1,1 m
6. INSTALACJA ODGROMOWA
Konieczność wykonania instalacji odgromowej zależna jest od lokalizacji domu. Aby to stwierdzić należy wykonać obliczenia zgodnie z:
• PN-EN 62305-1 Ochrona odgromowa - Część 1: Zasady ogólne
• PN-EN 62305-3 Ochrona odgromowa - Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia
Do wykonania instalacji odgromowej należy na dachu budynku ułożyć zwody dachowe z pręta FeZn <j>8mm wzdłuż obwodu okapu oraz kalenicy. W przypadku pokrycia dachu blachą o grubości minimum 0,5mm, należy ją potraktować jako zwód dachowy nie układając już w/w pręta zwodowego. Do zwodów dachowych należy przyłączyć wszystkie masy metalowe znajdujące się na dachu, takie jak daszki wentylacyjne, okapy, barierki, elementy obróbki blacharskiej. Od zwodów dachowych ułożyć pionowo w ścianie przewody odprowadzające kryte w rurkach winidurowych twardych typu RL o grubości ścianki 5 mm pod tynkiem. Przewody odprowadzające wykonać z pręta FeZn <j)8mm w górnej części przyłączyć do zwodu dachowego w dolnej do zacisku probierczego (złącza kontrolnego „ZK") zainstalowanego również pod tynkiem.
Złącze kontrolne umieszczone w kasetce zamykanej drzwiczkami, zainstalowanej na zewnętrznej ścianie pod tynkiem na wysokości 50cm od poziomu gruntu. Od w/w zacisku probierczego, również pod tynkiem, ułożyć bezpośrednio przewód uziemiający z bednarki ocynkowanej typu FeZn 20x4mm, doprowadzając go do uziomu fundamentowego.
Wszystkie połączenia elementów instalacji piorunochronnej podziemnej i nadziemnej łączyć przez spawanie. Miejsce spawania zabezpieczyć antykorozyjnie.
7. INSTALACJE TELETECHNICZNE
Projekt nie zawiera rozwiązania instalacji telefonicznej, sieci komputerowej oraz anteny radiowo/telewizyjnej. Instalację telefoniczną należy wykonać kablem YTKSYekw 2x2x0,5. Instalację sieci komputerowej wykonać kablem UTP kat. 6. Instalację anteny radiowo/telewizyjnej wykonać kablem koncentrycznym o oporności 75 ohm. Inwestorowi pozostawia się swobodę w lokalizacji gniazd dla wyżej wymienionych instalacji, jak i doborze asortymentu - gniazda, router, wzmacniacz antenowy itp.
8. OCHRONA OD PORAŻEŃ PRĄDEM ELEKTRYCZNYM
W obiekcie zaprojektowany został system sieci TN-S (3L,N,PE) z dodatkowym przewodem ochronnym „PE". Do przewodu ochronnego „PE", należy podłączyć obudowy metalowe urządzeń elektrycznych, które normalnie nie znajdują się pod napięciem a mogą się znaleźć w przypadku przebicia izolacji.
We wszystkich obwodach zasilających odbiorniki elektryczne zainstalowane zostały wyłączniki różnicowo-prądowe z członem czułościowym Al=30mA jako ochrona uzupełniająca.
Zaprojektowana została instalacja wyrównująca potencjały.
Zastosowano ochronniki przeciwprzepięciowe.
Elementami zabezpieczeń przed porażeniem prądem elektrycznym są: wyłączniki samoczynne, bezpieczniki topikowe oraz wyłączniki przeciwporażeniowe różnicowo-prądowe o prądzie zadziałania Al=30mA.
9. INSTALACJA WYRÓWNUJĄCA POTENCJAŁY
W pobliżu tablicy „TE", należy zainstalować rozetę rozgałęzną z potencjałem „PE", stanowiącą szynę główną uziemień wyrównujących potencjały. Szynę uziemić przewodem LgYżo 16mm2, przyłączając go do uziomu fundamentowego. Do szyny wyrównującej należy przyłączyć:
• obudowy metalowe rur wody zimnej, ciepłej, kanalizacji,
• przewody ochronne „PE",
• przewody wyrównujące potencjały - lokalne,
• obudowy mas metalowych obcych, np.: zbiornika wodnego, okucia itp.
• 10. OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA
• Instalacja piorunochronna.
• Izolacja przyjętych przewodów elektrycznych - 0,75kV, kabli - lkV.
• W przypadku powstania zwarć w instalacji elektrycznej - szybkie wyłączenie napięcia zasilającego.
• Zastosowano wyłączniki różnicowoprądowe.
• Uwaga: Główny Wyłącznik Prądu GWP (rozłącznik izolacyjny w tablicy TE) jest zlokalizowany w sieni budynku przy wejściu.
11. POMIARY
Po wykonaniu instalacji elektrycznych należy wykonać następujące pomiary:
1) Pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej.
2) Pomiary izolacji kabli i przewodów elektrycznych.
3) Pomiary ciągłości metalicznej sieci wyrównującej potencjały.
4) Pomiary uziemień.
5) Pomiar wyłączników różnicowoprądowych.
6) Pomiar impedancji pętli zwarcia.
7) Pomiar ciągłości przewodów L, N i PE.
Wyniki pomiarów zaprotokołować i przekazać Inwestorowi.
12. UWAGI KOŃCOWE
1. Po uzyskaniu Warunków Technicznych Przyłączenia z Lokalnego Zakładu Energetyczne
go, należy każdorazowo wykonać dodatkowe obliczenia:
a) Obliczenia impedancji pętli zwarciowej i sprawdzenia skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w poszczególnych obwodach elektrycznych.
b) Sprawdzenie spadków napięć.
2. Roboty budowlano-montażowe wchodzące w zakres instalacji elektroenergetycznych na
leży wykonać zgodnie z:
Warunkami Technicznymi wykonania robót budowlano-montażowych, część „Instalacje Elektryczne",
dokumentacjami techniczno-ruchowymi zastosowanych urządzeń,
obowiązującymi normami i przepisami,
3. Wszystkie zastosowane w ramach instalacji elektroenergetycznych urządzenia i aparaty, osprzęt elektroinstalacyjny, kable i przewody, aparatura zabezpieczeniowa, muszą posiadać odpowiednie atesty i świadectwa dopuszczeń.
4. Roboty powinni wykonywać i nadzorować pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
13. WYKAZ NORM ZWIĄZANYCH
1. PN-HD 60364-4-41 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa - Ochrona przed porażeniem elektrycznym.
2. PN-HD 60364-4-443 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Część 4-443: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa - Ochrona przed zaburzeniami napięciowymi i zaburzeniami elektromagnetycznymi - Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi.
3. PN-HD 60364-5-54 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 5-54: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego - Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeń ochronnych.
4. PN-HD 60364-7-701 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic.
5. PN-EN 62305-1 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych - Zasady ogólne - Wybór poziomów ochrony dla urządzeń piorunochronnych
6. PN-EN 62305-3 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych - Zasady ogólne
7. PN-HD 60364-6 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie
8. PN-EN 62305-1 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych - Zasady ogólne - Wybór poziomów ochrony dla urządzeń piorunochronnych
9. PN-EN 62305-3 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych - Zasady ogólne
10. PN-HD 60364-6 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie
14. ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW
TABLICA ELEKTRYCZNA „TE"
Lp. |
Nazwa aparatu |
Dane techniczne |
Ilość |
Jedn. |
Uwagi |
1 |
Rozłącznik izol. 4-bieg. |
I=100A, U=400V |
1 |
szt. |
|
2 |
Ochronnik przepięciowy |
Uo=<l,5kV |
4 |
szt. |
DEHNguard |
3 |
Wył. nadmiarowy 3-bieg. |
I=6A, char. B |
1 |
szt. |
Legrand |
4 |
Lampka sygnalizacyjna |
U=230V |
3 |
szt. |
Legrand |
5 |
Wył. nadmiarowy z członem różni-cowo-prądowy 4-bieg. |
I=20/0,03A, char. C |
2 |
szt. |
Legrand |
6 |
Wył. nadmiarowy z członem różni-cowo-prądowy 2-bieg. |
I=16/0,03A, char. B |
2 |
szt. |
Legrand |
7 |
Wył. różni cowo-prądowy 2-bieg. |
I=25/0,03A |
2 |
szt. |
Legrand |
8 |
Wył. różnicowo-prądowy 4-bieg. |
I=40/0,03A |
2 |
szt. |
Legrand |
9 |
Wył. nadmiarowy 1-bieg. |
I=6A, char. B |
1 |
szt. |
Legrand |
10 |
Wył. nadmiarowy 1-bieg. |
I=10A, char. B |
5 |
szt. |
Legrand |
11 |
Wył. nadmiarowy 1-bieg. |
I=16A, char. B |
6 |
szt. |
Legrand |
OSPRZĘT ELEKTROINSTALACYJNY |
|||||
Lp. |
Wyszczególnienie |
Ilość |
Jedn. |
Uwagi |
|
1 |
Gniazdo wtykowe, podwójne, 250V, 16A, IP20 |
19 |
szt. |
Legrand |
|
2 |
Gniazdo wtykowe, z klapką, 250V, 16A, IP44 |
10 |
szt. |
Legrand |
|
3 |
Aparat „Dzwonek", 230V, 50Hz |
1 |
szt. |
Legrand |
|
4 |
Aparat „Domofon", 230V, 50Hz |
1 |
szt. |
Legrand |
|
5 |
Łącznik oświetleniowy, 1-bieg, 250V, 10A |
5 |
szt. |
Legrand |
|
6 |
Łącznik oświetleniowy, 2-bieg, 250V, 10A |
8 |
szt. |
Legrand |
|
7 |
Łącznik oświetleniowy, schodowy, 250V, 10A |
10 |
szt. |
Legrand |
|
KABLE I PRZEWODY |
|||||
Lp. |
Wyszczególnienie |
Ilość |
Jedn. |
Uwagi |
|
1 |
YDYżo 3x1,5 |
230 |
m |
Telefonika |
|
2 |
YDYżo 3x2,5 |
290 |
m |
Telefonika |
|
3 |
YDYżo 4x1,5 |
80 |
m |
Telefonika |
|
4 |
YDYżo 5x4 |
25 |
m |
Telefonika |