… a teraz Kaszuby

Kaszuby

POJEZIERZE KASZUBSKIE

Przemierzających ziemię kaszubską uderza niezwykłe bogactwo krajobrazów.
Jeśli wierzyć starej legendzie, wzięło się ono stąd, że Pan Bóg zabrał się za tworzenie Kaszub na samym końcu.
A ponieważ zostało mu sporo „budulca” z najrozmaitszych krain, które ukończył wcześniej, rzucił to wszystko na ziemię kaszubską – i tak zostało do dziś.

SZWAJCARSKIE KLIMATY

W odróżnieniu od stanowiących pas wybrzeża Bałtyku Kaszub Północnych Pojezierze Kaszubskie to kraina lasów, jezior i malowniczych wzgórz morenowych.
Największe jeziora: Wdzydze, zwane Kaszubskim Morzem, i położone na południu Jezioro Charzykowskie, przeżywają latem istne oblężenie wczasowiczów.
Na szczególną uwagę zasługuje ciąg czternastu jezior rynnowych, połączonych rzeką Radunią (wodniacy twierdzą, że nie ma w Polsce cudniejszego szlaku kajakowego). To tzw. Kółko Raduńskie leży w sercu Szwajcarii Kaszubskiej – najpiękniejszej części Pojezierza, gdzie wysokości względne dochodzą do 170m., rzeki płyną bystro, na stromych łąkach pasą się owce i krowy, a szosy wiją się serpentynami, jak w górach. Stolicą tej malowniczej krainy założone w XIV w. przez francuskich zakonników Kartuzy.
Na południowy wschód od miasta rozciągają się Wzgórza Szymbarskie ze wznoszącą się 329m. n.p.m. Wieżycą. Jak przystało na najwyższy szczyt Niżu Europejskiego, wzgórze ma potężną wieżę widokową, z której podziwiać można panoramę okolicy. Zimą na stokach Wieżycy szusują narciarze

Czytaj również: Piękno, a nasze domu cz. 1

logo alians 1