real estate 6688945 1280

Aktualne trendy w budownictwie – czego możemy się spodziewać w przypadku domów jednorodzinnych?

1. Budownictwo jednorodzinne – czym się charakteryzuje

2. Jak wyglądają współczesne projekty domów jednorodzinnych?

3. W jakim kierunku zmierza budownictwo jednorodzinne premium?

Teren Kaszub od dawna zaopatrywał mieszkańców w naturalny surowiec budowlany, jakim jest drewno. Dlatego pierwsze domy budowane na tym obszarze były właśnie drewniane. Obecnie można znaleźć konstrukcje z bardziej wytrzymałych materiałów, takich jak beton, cegła czy silikaty. Trendy nieustannie się zmieniają, dlatego również w budownictwie spotyka się rosnące zainteresowanie konkretnymi technologiami, nurtami i stylami. Warto poznać, co obecnie jest modne, by zainspirować się podczas projektowania własnego domu.

Budownictwo jednorodzinne – czym się charakteryzuje?

Obecnie coraz więcej rodzin przeprowadza się z wielkich miast do mniejszych miejscowości lub na przedmieścia, by móc żyć w zgodzie z naturą i tam zbudować swój wymarzony dom. Szczególnie Kaszuby są terenem, na którym nieustannie rozwija się współczesne budownictwo. Bliskość morza zdecydowanie zachęca do stałego osiedlenia się np. w Wejherowie, gdzie to Alians jako nowoczesny deweloper realizuje swoje przedsięwzięcia opierające się głównie na architekturze jednorodzinnej. A jakie trendy obowiązują w tego typu budownictwie? Uwidacznia się w nich duży nacisk na prostotę, minimalizm i funkcjonalność. Powstaje coraz więcej projektów, które wpisują się w lokalny krajobraz. Dla wielu przyszłych właścicieli liczy się również bezpieczeństwo, wygoda oraz walory praktyczne i estetyczne. Inwestycje pod znakiem ekologii są równie modne i wynikają z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie.

Jak wyglądają współczesne projekty domów jednorodzinnych?

Od kilku lat można zaobserwować rosnące zainteresowanie prostymi bryłami domów. Popularne niegdyś elementy ozdobne, jak attyki czy wykusze ustępują pola geometrycznym i minimalistycznym formom budynków. Powszechny stał się projekt domu jednorodzinnego parterowego bez masywnego, ciężkiego stropu z dachem dwuspadowym. Wyraźny jest też zwrot w stronę natury, czyli wprowadzanie zieleni do wnętrz czy otaczanie się bujną przyrodą, której m.in. na Pojezierzu Kaszubskim nie brakuje. Ten region Polski jest bowiem znacznie zalesiony, szczególnie w okolicy Kartuz. Minione lata wykazały, jak ważna jest bliskość z naturą. Współczesne domy budowane są na działkach nie tylko dobrze skomunikowanych z centrum, ale i świetnie wkomponowanych w zieloną scenerię. Ponadto otwarcie na świat przyrody można osiągnąć za pomocą dużych okien sięgających niemal od podłogi do sufitu i przeszklonych drzwi. Popularne są również ogrody zimowe, przesuwne okna tarasowe oraz płaskie progi, które zacierają granicę między wnętrzem a otoczeniem wokół domu.

Nieruchomości premium są niezwykle atrakcyjne inwestycyjnie na rynku budowlanym. Charakteryzuje je ponadprzeciętny standard, szczególnie w przypadku jakości materiałów, klasy wykończenia oraz wyposażenia. Trendy, jakie panują w projektach domów jednorodzinnych premium to m.in. otwarte przestrzenie. Coraz częściej spotyka się sypialnie połączone z łazienką czy przeszklone ściany. Szeroko rozumiana otwartość zapewnia lepsze doświetlenie pomieszczeń oraz swobodną cyrkulację powietrza i efektywne ogrzewanie. Popularne w tego typu nieruchomościach są również domowe gabinety przeznaczone do pracy zdalnej. Tak specjalnie wydzielona przestrzeń pozwala skuteczniej realizować się w swojej profesji. Kolejna myśl, która nasuwa się, jeśli chodzi o domy premium to inteligentne rozwiązania, czyli Smart Home. Systemy stosowane w tego typu nieruchomościach dbają zarówno o wnętrze, np. automatyczne ustawienie klimatyzacji, jak i otoczenie wokół, czyli nawodnienie trawnika czy zamykanie/otwieranie bramy wjazdowej na pilota. Wyraźnym trendem jest także zwrot w kierunku ekologii, szczególnym zainteresowaniem cieszą się bowiem odnawialne źródła energii, jak fotowoltaika i pompy ciepła.

Wspomniane trendy niewątpliwie przełożą się na popularność projektów domów jednorodzinnych. Obecnie modne są budynki oszczędne i proste w formie, z wieloma przeszkleniami oraz utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Ich cechami charakterystycznymi są również otwarta przestrzeń, płaski dach, duże okna, brak skosów oraz bryła parterowa. Dom wybudowany zgodnie z tymi założeniami wpływa na funkcjonalność i komfort życia, który dla wielu przyszłych właścicieli nieruchomości jest niezwykle istotny.

logo alians 1